УТОРАК, 17. МАРТ У 19.00
изложба слика
„Ступићеш сам на подијум суноврата, угуран у циклон вртоглаво ћеш опипавати непостојећи ослонац, чекаћеш узалуд заустављање тог суманутог точка судбине, али не, вожња не престаје све док си унутра, а ако будеш искочио, свему ће доћи крај, па и теби самом. Једино што можеш и мораш је да сецираш вртлог. И затим да се саживиш са њим.“
Емил М. Сиоран
„Живот се представља као вртлог огромне акумулације призора - објашњава Ања Тончић, ауторка која форматом и мотивом свог стварања снажно увлачи посматрача у вртлог који готово агресивно кружи око њега остављајући га под утиском нелагодне сигурности и пријатне узнемирености у исто време. Једна од карактеристика њених радова лежи у томе да уметница, наизглед, врло добро зна када је циклично понављање њених потеза завршено, али не и заустављиво, те сам рад живи у сопственом ковитлацу изван параметара икаквог намерног и очигледног контекста, препуштен посматрачу да активира своју сопствену мисао.
Мотив вртешке Ања Тончић везује за своје најраније сећање: услед немогућности да подсвесно напусти моменте прошлости, овај мотив прераста у опчинјеност коју ауторка негује и надограђује стварајући од вртлога микросвет, место незауставног суочавања, поље конфронтације погодно за различита тумачења посматрача. Ауторка активно ради на развоју дате тематике; њени прикази вртешки трансформисали су се из чврстог агрегатног стања у пуки волумен чиме је дошло до удаљавања од параметара форме и до приближавања убрзању као покретачу, али не и разарачу. Ања наглашава да је цикличност ротације спомен пркосу, у том кругу све се већ догодило и све починје, једино важно је да динамика окрета не престане.
Константна динамика је ауторки инспирација како у стваралаштву, тако и на пољу личног развоја на ком се интересује за интраакцију у филозофији, метаболизам у архитектури, кинетизам у скулптури и оно што се у њеном раду успешно одаје: футуризам и оп-art у сликарству.“
Кристина Армуш
Ања Тончић (1996, Београд) завршила је мастер студије сликарства 2019. год. на Факултету ликовних уметности у Београду, под менторством професора Милете Продановића. Проглашена је за најбољег студента генерације на Факултету ликовних уметности 2019. године.
Од 2013. године, активан је учесник на преко 60 излагачких пројеката у земљи и иностранству. Добитник је већег броја награда из области визуелне уметности. Пракса Ање Тончић обухвата низ медија, укључујући цртање, сликарство, графику, објекте и мозаик. Њени радови налазе се у колекцијама галерија „X Витамин“, Галерије „Фабријано“ у Италији, „Деген“ Галерије у Базелу, Галерије „Степс“ у Токију, компаније Делоитте у Београду, као и у приватним колекцијама у Србији, Аустрији, Швајцарској, САД и Индији.
Живи и ради у Београду.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |